חיפוש

ביטוח דירה – מי צריך ביטוח ‘סכום נוסף’ (ערך קרקע)?

ביטוח סכום נוסף (ערך קרקע) מכסה את הדירה ביחס לשוויה בשוק הדירות. בכך מתאפשר ללקוח המבוטח לרכוש דירה דומה לזו שניזוקה, למשל ברעידת אדמה

אם חלילה הנכס בו אתם מתגוררים ייהרס ברעידת אדמה, כדאי שיהיה לכם כיסוי לרעידת אדמה בפוליסת ביטוח דירה מבנה (גם בביטוח התכולה).

מי שגר בבית פרטי צמוד קרקע לא צריך יותר מזה. הביטוח מספק פיצוי בשיעור עלות בניית הבית מחדש.

מי שגר בדירה בבית משותף עלול למצוא את עצמו בפלונטר, גם אם יש לו כיסוי לרעידת אדמה. הכל תלוי ברמת הנזק לבניין.

  • אם הבניין עצמו לא ניזוק אך הדירות בו ניזוקו (מצב אפשרי בבניינים חדשים שתוכננו למצבי רעידת אדמה), לכל בעל דירה מבוטח, עם כיסוי לרעידת אדמה, יש את המימון להחזרת מצב דירתו לקדמותו. סכום הביטוח המירבי שווה לעלות הקמת הדירה מחדש.
  • אם הבניין עצמו ניזוק ויש לבנותו מחדש, המימון הדרוש להחזרת המצב לקדמותו אפשרי רק במידה ולכל בעלי הדירות ולוועד הבית יש כיסוי לרעידת אדמה. בעלי הדירות תלויים זה בזה.

מי שיש לו גם ביטוח ‘סכום נוסף’ (נקרא בעבר ביטוח ‘ערך קרקע’) לא תלוי באף אחד, שכן ביטח ‘סכום נוסף’ מספק כיסוי לא לפי עלות בניית הדירה אלא לפי שוויה בשוק הדירות. כלומר, המבוטח מקבל סכום פיצוי המאפשר לו לרכוש דירה דומה לזו שחרבה ברעידת האדמה.

שורה תחתונה: לכל בעל נכס – דירה או בית – כדאי שיהיה ביטוח דירה עם כיסוי לרעידת אדמה. לבעלי דירות בבתים משותפים כדאי שיהיה גם כיסוי ‘סכום נוסף’.

לתשומת לבכם! ביטוח מבנה דירה כולל באופן אוטומטי כיסוי לרעידת אדמה. סכום הכיסוי עד עלות הקמת הדירה מחדש. ניתן לבטל את הכיסוי הזה, למשל כדי לחסוך במחיר הביטוח. כאמור, מאוד לא מומלץ לבטל אותו.