חיפוש

צעירים לא חושבים על פנסיה. איפה הם טועים?

החיסכון הפנסיוני הוא כסף גדול, לפעמים אפילו יותר מההשקעה בדירה. אבל צריך להביט רחוק כדי למקסם את השורה התחתונה

איך אפשר לדעת בקלות שאנשים צעירים לא חושבים על פנסיה? כי אם הם היו חושבים על זה, לא היה צורך לחייב אותם בחוק לנהל תוכנית פנסיה.
עד לפני קצת יותר מעשור, תוכנית פנסיה לא היתה חובה, היא היתה הטבה. החל משנת 2008 כל שכיר זכאי לחיסכון פנסיוני. החל משנת 2017 החובה לחסוך לגיל הפרישה כוללת גם עצמאים.
כלומר, עפ”י חוק, כל אזרח מחויב לנהל לפחות תוכנית פנסיונית אחת.

עבור אנשים צעירים, שמצטרפים למעגל העבודה מאז המהפכה הגדולה בחיסכון הפנסיוני, זוהי המציאות שהם מכירים. תוכנית הפנסיה מלווה אותם החל מן המשכורת הראשונה, ועד ליום הפרישה ממעגל העבודה.
בגיל צעיר זה נראה רחוק, ולא לגמרי מובן, וכשמבינים זה עלול להיות מאוחר מדי. לכן המחוקק לקח אחריות.

הסבר להורים, שגם הצעירים יכולים לקרוא: מתי מתחילים את הפנסיה? הסבירו עכשיו לילדים

אגב, חובת פנסיה זהו תהליך שמתרחש בצורה כזאת או אחרת ברוב מדינות העולם המפותח, ואחד הגורמים שמניעים אותו היא העלייה הגדולה בתוחלת החיים. הפנסיה של הדורות הבאים תצטרך להספיק ליותר זמן.
אבל צעירים חיים את הרגע, ואם לא מכריחים אותם לחסוך לעתיד הרחוק, הם תמיד ימצאו מה לעשות עם הכסף בטווח המיידי.

אולי, אם יהיה ברור מה משקלו של החיסכון הפנסיוני בתחשיב הפיננסי הכולל של חיי אדם, אז ייפקחו העיניים לרווחה. כי מדובר בכסף גדול, השני בהיקפו אחרי ההשקעה בדירה. במקרים מסוימים אף יותר מכך.
כך או כך הסכומים הם משמעותיים; רק תחשבו על חיסכון שמצטבר לאורך למעלה מ-40 שנות קריירה, מדי חודש בחודשו, על פני יותר מ-480 חודשים.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה; עם ייעוץ וליווי מקצועיים, ניתן למקסם את תוכניות הפנסיה, וההבדל יכול להיות דרמטי. לניהול מקצועי של תיק הפנסיה יש היבטי מס ייחודיים, כל שינוי בחיים – זוגיות, ילדים, החלפת עבודה – עשוי להשפיע על הכסף הגדול הזה. זה כסף שדורש התייחסות מתמדת – למעקב, בקרה ובעיקר למיצוי האפשרויות בכל זמן נתון.

הקריאה שלנו, כסוכני הביטוח והפנסיה שלכם, היא שתתייחסו לחיסכון הפנסיוני כאל השקעת חיים, ותקדישו לו זמן ותשומת לב. בכל מה שקשור לידע ומידע מקצועיים, אנחנו כאן לשירותכם, החל מהמשכורת הראשונה.