חיפוש

שכחתם ביטוח חובה? נהג שילם על זה 4 מיליון ש”ח

נהיגה ברכב שאינו מבוטח בביטוח חובה לרכב היא עבירה פלילית שכרוכה בקנסות כבדים ובשלילת רישיון. במקרה של תאונה עם נפגעים הנזק הפיננסי עלול להיות עצום

פסק דין של בית המשפט המחוזי בירושלים, בעניין תאונת דרכים, מאיר בזרקור עז את החשיבות של הקפדה על ביטוח חובה לרכב. מדוע אסור ולו לרגע להזניח את ביטוח החובה, וכמובן אסור לנהוג ברכב ללא ביטוח חובה.

השורה התחתונה: חשוב שתהיה לכם תזכורת אפקטיבית לחידוש הביטוח.

תקציר המקרה

נהג שנקלע לתאונת דרכים, שלא התרחשה באשמתו, נדרש לשלם כ-4 מיליון ש”ח בגין נזקי גוף שנגרמו לנוסע שהיה מעורב בתאונה. הרכב בו נהג לא היה מבוטח בביטוח חובה – גם עברה פלילית וגם סיכון פיננסי ענק. כתבה על פסק הדין

4 מיליון ש”ח, איך זה יכול להיות?

כדי להבין איך הגענו לסכום עתק כזה צריך להבין את התפקיד של ביטוח חובה לרכב בישראל.

בפועל מדובר בסוג של מס על בעלי כלי רכב, שמטרתו לסייע למדינה לממן את הטיפול והשיקום של נפגעי תאונות דרכים. ביטוח החובה מכסה את הנהגים המעורבים בתאונה, את הנוסעים בכלי הרכב המעורבים בתאונה, ועוברי אורח.

מובן כי כאשר מדובר בפגיעת גוף העלויות לטיפול ושיקום עלולות להיות גבוהות מאוד, כמו במקרה אותו הבאנו כדוגמא, שהסתיים בנכות צמיתה של 71%.

מה חשוב (מאוד) לזכור בנושא ביטוח חובה לרכב?

  • אסור בשום תנאי לנהוג ולו סנטימטר ברכב שאינו מכוסה בביטוח חובה עם כיסוי מתאים לנהגים המורשים לנהוג ברכב המבוטח. כאמור מדובר בעברה על החוק שכרוכה בקנסות כבדים ובשלילת רישיון הנהיגה.
  • בעל רכב שלא הצטייד בפוליסת ביטוח חובה, כמתחייב בחוק, וחלילה נפגע בתאונת דרכים עם רכבו, מנוע מלתבוע פיצוי עפ”י חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
  • בנוסף, בעל רכב ללא ביטוח חובה, שפגע בהולך רגל או שאחד מהנוסעים ברכבו נפגע בתאונה, חשוף לתביעה של קרן הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (קרנית), כמו שקרה בדוגמא שהבאנו.
  • יתר על כן, בעל רכב ללא ביטוח חובה חשוף גם לתביעות ישירות של אנשים שנפגעו בתאונה, בין אם התאונה באחריותו ובין אם לאו.
  • פוליסת ביטוח חובה לרכב יש לחדש אחת לשנה. כאמור, מומלץ להכין תזכורת אפקטיבית (בטלפון, במחשב או בכל אמצעי אחר) כדי שלא תקלעו – בטעות – למצב של נהיגה ללא ביטוח חובה.

אודות קרנית – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

קרנית הוקמה כדי לתת פתרון לנפגעי תאונות דרכים שאין באפשרותם לתבוע נזק גופני שנגרם בתאונה.

אודות קרנית - קרן לנפגעי תאונות דרכים