חיפוש

מה זה דירוג אשראי ואיך הוא משפיע על החיסכון שלך?

ההודעה של חברת מודי’ס על עדכון תחזית הדירוג של ישראל הגיעה בתקופה סוערת שיצרה לא מעט אי הבנות ובלבול. איך הפכה הודעה סטנדרטית לאירוע דרמטי? איך כל זה קשור אליכם?

דירוג האשראי של ישראל היה בכותרות בימים האחרונים, לאחר שחברת דירוג האשראי מודי’ס (Moody’s) עדכנה את הדירוג עבור ישראל. ההודעה תפסה את המדינה בתקופה סוערת, שאף מקבלת ביטוי בהחלטה של מודי’ס, ולכן נוצר סביבה ענן של דיס-אינפורמציה. בואו נעשה קצת סדר.

מה זה דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא ציון שמייצג את היכולת של חברה או של אדם לשלם את חובותיהם. כך גם דירוג אשראי של מדינה מתייחס ליכולת של אותה מדינה לשלם את חובותיה.

הדירוג נקבע עפ”י שורה ארוכה של פרמטרים ומתעדכן אחת לתקופה, כאשר גם החלטה לא לשנות דירוג – מה שקרה פעמים רבות – נחשב לעדכון.

ויקיפדיה: דירוג אשראי

הדירוג משפיע על היכולת של המדינה להשיג מקורות מימון מהשוק הבינלאומי, וכמו כן על הריביות המשולמות על חובות המדינה.

מה המשמעויות של עדכון הדירוג של ישראל?

כאמור, באפריל 2023 פרסמה מודי’ס – אחת מ-3 החברות המובילות בעולם בתחום דירוג אשראי – עדכון לדירוג של מדינת ישראל. העדכון שימר את הדירוג של ישראל ברמת A1 אך שינה את התחזית מחיובית ליציבה.

כתבה על הודעת מודי’ס

באופן כללי, הודעת מודי’ס מביאה לידי ביטוי מספר תהליכים:

  1. התרחשויות בכלכלה העולמית (פוסט קורונה)
  2. חוסר יציבות פוליטי בישראל
  3. תלות גבוהה יחסית של ישראל בענפים בבעיה (כגון הייטק)
  4. חוסן כלכלי מתמשך של כלכלת ישראל (מצוין במפורש בהודעה)

דירוג האשראי של ישראל באתר מודי’ס (נדרשת הרשמה)

כיצד זה משפיע על החיסכון שלכם?

עדכון דירוג אשראי של מדינה הוא אירוע פיננסי ואירוע כלכלי. לפיכך, אין ספק שיש לו השפעה רחבה על המשק של אותה מדינה ובכלל זה של עולמות ההשקעה והחיסכון – חיסכון ארוך טווח, חיסכון פנסיוני, חיסכון נזיל.

לדוגמא: דירוג טוב יכול לגרום לעלייה בערך השקעות הפנסיוניות ובכך להשפיע על תשואות הפנסיה. דירוג טוב יכול להגביר את היכולת של המדינה להשיג מקורות מימון מהשוק הבינלאומי, ובכך להשפיע על הריביות המשולמות על חובות המדינה.

כאמור: הדירוג של ישראל הוא גבוה (A1), והעדכון הקל בתחזית אינו נחשב לדרמטי בדרך כלל. כמובן שהאירועים כאן גורמים להעצמה של העניין, אבל בכל הקשור לקבלת החלטות צריך לנסות להתעלם מרעשי הרקע.

אנחנו כאן לשירותכם

כמו תמיד גם כעת, אפילו אם תמונת המאקרו היא סולידית, כל אחד צריך לבחון את החיסכון שלו, את תמונת המיקרו האישית. יתכן שיש לעשות שינויים קלים, אולי נדרש שינוי מסלול מהותי, ואולי – כמו בדירוג האשראי – לא נדרש שום שינוי. גם זו החלטה.

אנחנו כאן כדי לסייע לכם להתלבט ולעזור לכם להחליט.